Ashwagandha

Ashwagandha (witania ospała), magiczne zioło, uważane za dar natury dla ludzkości. Medycyna ajurwedyjska od wieków używa go do leczenia codziennych problemów, takich jak stres, niepokój, wyczerpanie, brak snu. Przy obfitości przeciwutleniaczy, żelaza i aminokwasów nie jest zaskoczeniem, że ashwagandha jest jednym z najpotężniejszych ziół w ajurwedzie.

Czym jest ashwagandha?

Sanskrycki termin ashwagandha tłumaczy się jako „zapach konia”. Uważa się, że spożywając ten lek, można zyskać siłę i witalność zbliżoną do konia. Jest to niewielki krzew o żółtych kwiatach i czerwonych owocach, pochodzący z Indii, Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu. Ekstrakt jest zwykle pobierany z jagód lub korzeni rośliny. Jest również określany jako Withania Somnifera (nazwa łacińska), żeń-szeń indyjski lub czereśnia zimowa.

Właściwości ashwagandhy

Ashwagandha może być przyjmowana w postaci proszku lub tabletek. Ma właściwości równoważące hormony, przeciwzapalne, przeciwutleniające, które zapobiegają i leczą wiele chorób. Roślina jest powszechnie stosowana w celu wzmocnienia odporności, przeciwdziałania starzeniu się, bólom stawów i bezsenności. Ze względu na aktywne składniki zwane witanolidami, jest również wykorzystywana jako adaptogen wspomagający organizm przy codziennym stresie, jako środek wzmacniający i poprawiający zdolność myślenia. Poprawia również funkcje mózgu, takie jak uwaga i koncentracja, niwelując w ten sposób objawy choroby Parkinsona, Alzheimera i innych chorób neurodegeneracyjnych. Umożliwia organizmowi rezerwę i utrzymanie energii życiowej przez cały dzień, jednocześnie dbając o zdrowy, spokojny sen w nocy.