Badania profilaktyczne dla kobiet

Z roku na rok zwiększa się liczba kobiet cierpiących z powodu chorób nowotworowych i innych przypadłości dotykających kobiece sfery intymne. Jak powszechnie wiadomo, lepiej jest zapobiegać niż leczyć, dlatego tak ważne są okresowe badania profilaktyczne. Każda kobieta, niezależnie od wieku, powinna wykonywać jest regularnie.

Badanie ginekologiczne i cytologia

Do podstawowych badań, które powinny być wykonywane raz w roku, należą badanie ginekologiczne oraz cytologia. Regularne odwiedzanie gabinetu ginekologicznego oraz wykonywanie cytologi pozwala już na wczesnym etapie wykryć zmiany chorobowe oraz podjąć odpowiednie leczenie. Tym badaniom powinny się poddawać kobiety, które ukończyły 20 lat.

USG piersi

Badanie USG piersi powinny wykonywać kobiety, które ukończyły 30. rok życia. Należy je robić raz na pięć lat. Im starsza jest kobieta, tym częściej powinna decydować się na ultrasonograficzne badanie piersi. Jest to istotne głównie dla kobiet, które w rodzinie posiadają osoby cierpiące z powodu choroby nowotworowej.

Mammografia

To badanie zalecane dla kobiet powyżej 40. roku życia. Polega na wykonaniu przy użyciu promieni rentgenowskich serii zdjęć obrazujących budowę piersi. Badanie jest dokładne i pozwala wykryć nawet małe zmiany chorobowe.