Co na gorączkę – jakie leki obniżają temperaturę ciała?

Trudno znaleźć osobę, która choć raz w życiu nie doświadczyła gorączki. Podwyższona temperatura ciała najczęściej świadczy o reakcji obronnej organizmu na toczący się w nim stan zapalny. Towarzyszy nam zatem przy przeziębianiach lub grypie. Jakimi lekami ją obniżyć? Co na gorączkę?

Gorączka – kiedy o niej mowa? 

Gorączka to podwyższona temperatura ciała, która najczęściej pojawia się na skutek stanu zapalnego, wywołanego przez drobnoustroje. Jednak nie każdy wzrost ciepłoty organizmu wymaga zwalczania i podawania środków farmakologicznych. O gorączce mówimy wtedy, gdy temperatura naszego ciała przekracza 38 °C. Wartość mieszcząca się w przedziale 37 – 37,9 °C nazywana jest stanem podgorączkowym i nie wymaga natychmiastowego obniżania jej lekami przeciwgorączkowymi. 

Jakie leki na gorączkę stosuje się najczęściej?

Zazwyczaj towarzysząca nam podwyższona temperatura ciała następuje na skutek przeziębienia i infekcji wirusowej bądź bakteryjnej. w takim wypadku najczęściej stan chorego nie wymaga konsultacji lekarskiej, a leczenie przebiega w domowych warunkach. Co na gorączkę przyjmujemy najczęściej? Leki przeciwgorączkowe podawane  w większości przypadków to przeważnie preparaty zawierające:

  • ibuprofen
  • paracetamol
  • kwas acetylosalicylowy czyli popularna aspiryna

Powyższe leki na gorączkę można zakupić bez recepty np. tutaj. Należy jednak pamiętać aby nie stosować ich w przypadku uczulenia na jakąkolwiek substancję zawartą w preparacie, a w razie nieustępowania objawów i braku reakcji na lek skonsultować się z lekarzem. 

leki na gorączkę - paracetamol

Kiedy podać leki obniżające gorączkę? 

Jeśli temperatura ciała przekroczy wartość 38 °C dobrze jest wykonywać chłodne okłady oraz podać leki na gorączkę. W przypadku gdy temperatura nie spada, i stale wzrasta osiągając wartość w granicach 39-40°C należy skonsultować się z lekarzem. Dotyczy to przede wszystkim małych dzieci, u których wysoka gorączka szybko może doprowadzić do odwodnienia.