Czy swędzenie skóry przy AZS może mieć poważne konsekwencje?

Nadmierny i uporczywy świąd towarzyszący atopowemu zapaleniu skóry to dość często pojawiający się objaw. Pogarsza on znacznie komfort życia chorego i jest przyczyną poważnych konsekwencji.

Czym skutkuje nadmierny świąd w przebiegu AZS?


Uczycie napięcia skóry, jej nadmierne przesuszenie oraz świąd to typowe objawy AZS. Nasilają się one zwłaszcza w godzinach wieczornym i nocnych. Utrudniają wówczas spokojny i regenerujący sen. W ciągu dnia z kolei, świąd pogarsza koncentrację oraz powoduje rozdrażnienie, nerwowość i jest przyczyną narastającej frustracji.

Jakie inne niekorzystne skutki mogą być związane ze świądem?


Poza wypływem na stan psychiczny chorego, świąd powoduje również pocieranie i drapanie zmian. Może to prowadzić do nadkażeń skóry. W takich przypadkach świąd jest jeszcze bardziej intensywny, skóra staje się zaczerwieniona i zaogniona, a z niewielkich ran wycieka płyn surowiczy lub ropa. Poza tym, mogą pojawiać się objawy grypopodobne, w tym choćby gorączka czy dreszcze.

Czy można zapobiegać tego typu sytuacjom?


W leczeniu AZS oraz ograniczaniu nieprzyjemnych dolegliwości kluczowe znaczenie ma nie tylko odpowiednia terapia farmakologiczna, ale również odpowiednia codzienna pielęgnacja. Powinna się ona odbywać za pomocą specjalistycznych produktów, w tym pochodzących z serii Emotopic. Tego typu preparaty w postaci między innymi kremów czy balsamów przynoszą skórze ukojenie oraz bardzo skutecznie redukują nieprzyjemne dolegliwości. Po regularnym stosowaniu kosmetyków Emotopic skóra staje się wyraźnie nawilżona oraz natłuszczona.