Czym są maski przeciwpyłowe

Maseczki przeciwpyłowe służą do ochrony dróg oddechowych przed różnego rodzaju zanieczyszczeniami takimi jak kurz, pył lub brzydki zapach.

Budowa maseczki przeciwpyłowej

Maseczka przeciwpyłowa zbudowana jest z nakładki, która zasłania nos i usta. W nakładce znajduję się klips z zaworkiem, a w nim filtr. Maska posiada gumki, które zaklada się na uszy. Gumki te utrzymują maskę na twarzy użytkownika.

Użytkowanie maseczki przeciwpyłowej

Maseczki przeciwpyłowe są jednym z elementów odzieży ochronnej. Ich używanie nie jest skomplikowane . Wystarczy założyć maseczkę na twarz tak by zasłaniała usta i nos. Maseczki przeciwpyłowe jednorazowe po skończonej pracy trzeba wyrzucić do pojemnika, który jest do tego przystosowany. Maski wielokrotnego użytku z czasem wchłaniają zanieczyszczenia, dlatego gdy trudniej się oddycha maseczkę tą trzeba wymienić.

Rodzaje masek pyłowych

W medycynie stosuję się maseczki jednorazowe, które chronią przed zagrożeniami biologicznymi. Są łatwe i wygodne w użyciu. W branży budowlanej i przemysłowej maskę przeciwpyłową dobiera się pod względem zanieczyszczeń występujących w miejscu pracy.

Jaką maskę wybrać

Podczas wyboru maseczki przeciwpyłowej należy wziąć pod uwagę następujące elementy:
– zawór oddechowy- maska musi posiadać taki zawór, ponieważ zawór ten ułatwia oddychanie,
– wygoda- maska musi być wygodna, dlatego podczas zakupu należy ją przymierzyć na twarz. Nie może być ona za ciasna, ani za luźna. Trzeba zwrócić uwagę czy maska ma możliwość regulacji gumek, które ułatwią dopasowanie maseczki do twarzy.