Dlaczego warto stosować melatoninę na sen?

Zdrowy sen stanowi gwarancję udanego dnia oraz sprawnego funkcjonowania organizmu. Pozwala wypocząć, wpływa na pracę każdego organu oraz układ nerwowy. Jednak coraz więcej osób boryka się z zaburzeniami snu oraz problemem zasypiania. Jak sobie z tym poradzić?

Melatonina – hormon odpowiedzialny za sen

Hormon określany melatoniną jest wydzielany przez szyszynkę ludzką po zapadnięciu zmroku. Odpowiednia ilość tego hormonu powoduje, że człowiek staje się bardziej senny, wpływa na prawidłowe zasypianie, dobry jakościowo sen oraz wybudzanie się po nocnym odpoczynku. Reguluje fazy snu i czuwania, wpływa na odporność organizmu, posiada silne właściwości przeciwutleniające.

W przypadku niedoboru hormonu melatoniny organizm nie jest w stanie odpowiednio się zregenerować, przez co zwiększa się poziom stresu, ciało oraz mózg działają mniej sprawnie i starzeją się. Brak snu wpływa też niekorzystnie na układ nerwowy. Osobom które borykają się z problemem prawidłowego snu poleca się melatoninę na sen dostępną powszechnie w aptekach w różnych formach.

Melatonina na sen – działanie, efekty

Melatonina na sen polecana jest szczególnie osobom pracującym zmianowo, osobom starszym u których wydzielanie hormonu przez szyszynkę jest zaburzone, w przypadkach tzw. jet lag wynikającego ze zmiany czasowej a także w epizodach stresu oraz napięcia. Melatoninę na sen powinno zażywać się o stałej, określonej z góry porze, około godziny przed planowanym wypoczynkiem. Produkty zawierające melatoninę dostępne są w różnych formach, które warto dopasować do własnych preferencji. Wyróżnia się produkty w formie:

  • tabletek,
  • kropli,
  • syropu,
  • sprayu (idealne rozwiązanie dla osób w podeszłym wieku).
  • szybko rozpuszczających się listków

 Preparaty te są bezpieczne dla zdrowia i dostępne bez recepty. Pomagają się wyciszyć oraz uspokoić.