Do czego stosuje się suszoną lawendę?

Lawenda kojarzy nam się w większości z odświeżaczami powietrza. Wiele tego typu środków posiada taki właśnie aromat, ponieważ jest on wyjątkowo silny i na długo utrzymuje się w powietrzu. Na chwilę obecną najbardziej popularne są odświeżacze w formie saszetek do wieszania w szafie lub na lusterku samochodowym.

Lawenda jako kosmetyk

Właściwości lawendy jako kosmetyku odkryto już wieku temu. Pomaga ona w utrzymaniu popranego pH skóry, prawidłowym nawilżeniu oraz wspomaga proces łuszczenia się martwego naskórka. Z tego powodu warto zainwestować w dostępne w drogeriach i aptekach kosmetyki do pielęgnacji ciała z dodatkiem lawendy.

Lawenda jako środek uspokajający

Mnóstwo osób ceni lawendę za jej właściwości uspokajające. Można ją stosować w postaci naparów, które między innymi ułatwiają zasypianie lub jako aromatyczny dodatek do kąpieli, dzięki któremu można się zrelaksować. Najnowsze badania wykazują, że suszona lawenda może (więcej) poprawiać również wychwyt zwrotny serotoniny w mózgu, co może mieć duże znaczenie w leczeniu zaburzeń depresyjnych oraz nerwicowych.

Suszona lawenda a układ trawienny

Specjaliści do spraw ziół i ziołolecznictwa podkreślają, że lawenda może być skuteczny środkiem w leczeniu zaparć. Substancje zawarte w jej liściach i kwiatach wspomagają procesy trawienne i perystaltykę jelit. Ci więcej, wspomagają produkcję kwasów żołądkowych, a więc i procesy trawienia oraz procesy metaboliczne (w związku z tym jest przydatna również jako środek wspomagający odchudzanie). Nie bez znaczenia jest także to, że stosowanie lawendy poprawia apetyt; lawenda suszona jest więc wskazana dla seniorów, którzy borykają się z chronicznym brakiem apetytu. Napary z suszonej lawendy są zalecane również dla dzieci, które nie chcą jeść, choć zdania specjalistów co do stosowania lawendy przed ukończeniem przez dziecko szóstego roku życia są mocno podzielone.

Lawenda jest znana nie od dziś. Ceni się ją przede wszystkim za intensywny zapach. Wiele osób nie wie, że ma ona również działanie prozdrowotne.