Jak dbać o nerki przy kamicy nerkowej?

Kamica nerkowa to schorzenie, przy którym w nerkach, moczowodzie czy pęcherzu moczowym mogą budować się kamienie wapniowe lub szczawianowe. Z biegiem czasu rosną, pojawia się więc ryzyko zablokowania odpływu moczu, a także stanów zapalnych pęcherza moczowego czy nerek. Nieleczona kamica nerkowa, w konsekwencji często powoduje bolesną kolkę nerkową. Wtedy pomoc medyczna jest koniecznością. Duże kamienie nerkowe usuwa się operacyjnie, mniejsze można rozbić bez operacji. Czasami jednak dolegliwości bólowych nie ma, a nieleczona kamica nerkowa prowadzi do konieczności usunięcia nerki.

Usunięte kamienie to nie koniec choroby

Charakterystyczną cechą kamicy nerkowej jest to, że kamienie mogą budować się ponownie. Minimalizuje to ryzyko regularne picie dużych ilości płynów i leki moczopędne. Tabletki i inne środki moczopędne nie są jednak obojętne dla organizmu. Chcąc zadbać o układ moczowy, z powodzeniem można jednak je zastąpić ziołami. Zioła moczopędne również pomagają w zachowaniu układu moczowego w dobrym stanie i minimalizują ryzyko powstawania kolejnych kamieni nerkowych. Oczywiście nie można też zapominać o regularnych badaniach. Badania moczu co pół roku i USG – szczególnie nerek – co rok, powinny być rzeczami oczywistymi. W porę odkryte kolejne kamienie nerkowe, można bowiem łatwo usunąć, gdy są jeszcze bardzo małe. Później może być o wiele trudniej.

Zioła moczopędne, a ilość spożywanych płynów

Nigdy nie należy stosować ziół moczopędnych, ani tym bardziej leków moczopędnych, jeśli nie wypijamy odpowiedniej ilości płynów. Unikanie właściwego nawodnienia organizmu, z jednoczesnym piciem ziół moczopędnych, czy też farmakoterapii, ukierunkowanej na pobudzenie pracy nerek, może bowiem znacznie pogorszyć ich stan. Nerki mogą już nie wrócić do prawidłowej pracy i wydalania odpowiedniej ilości moczu. Przy ziołach moczopędnych czy też tabletkach moczopędnych, zawsze trzeba pić ponad dwa litry płynów na dobę. W cieplejszych miesiącach, wskazane jest picie nawet ponad trzech litów płynów na dobę. Oczywiście trzeba tu wliczyć zarówno herbatki moczopędne, wodę ale też takie płyny jak zupa czy też soczyste owoce. Nie ma więc potrzeby wypijania takiej ilości tylko wody.

Warto dbać o nerki przy kamicy nerkowej

Tendencja do budowania się kamieni w nerkach jest nabyta i nie da się jej wyleczyć. Z powodzeniem można jednak żyć z tym schorzeniem, nie musi ono dawać żadnych negatywnych objawów. Odpowiednia ilość wypijanych płynów i zioła moczopędne z lekinatury.pl pite regularnie, pomogą w zachowaniu dobrego stanu nerek i całego układu moczowego.