Jak sobie poradzić z zaparciami?

Problem zaparć dotyka wielu osób i to w każdym wieku. Czasami nawet najmłodsi mają problem z regularnym i prawidłowym wypróżnieniem. Z tego właśnie powodu niezwykle ważne jest, by wiedzieć jak sobie radzić z tymi problemami. Jakie są najczęściej stosowane metody?

Zmiana diety
Najczęściej zaleca się po prostu zmianę diety na taką, która zawiera dużo błonnika. Szczególnie dużo jest go produktach uważanych za zdrową żywność – owocach, warzywach, kaszach, otrębach itd. Zmiana diety nie przyniesie tak radykalnej zmiany jak stosowanie leków na zaparcia, ale za to pozwala pozbyć się kłopotów z wypróżnieniem na dłuższy czas. Warto też pić dużo wody niegazowanej. Pomaga ona rozluźnić stolec i ułatwia wypróżnianie się.

Leki na zaparcia i suplementy diety
Drugą drogą jest stosowanie różnego rodzaju leków na zaparcia, suplementów diety oraz ziół, które mają poprawić pracę rozleniwionych jelit. Środki te zazwyczaj są oparte o dużą ilość błonnika, który został wzbogacony o różne typy dodatków – witaminy i wyciągi roślinne. W leki kupowane bez recepty najczęściej nie mają w swoim składzie żadnych substancji czynnych poza tymi pochodzenia naturalnego. W zależności od ich stężenia wypróżnienie może nastąpić kilka godzin po zażyciu leku lub też nawet kilka dni. Przy niektórych suplementach można zaobserwować nawet kilka tygodni zażywania ich zanim dojdzie do regularnych, samoczynnych wypróżnień.