Alergie to coraz poważniejszy, dotyczący powiększającej się grupy ludzi problem. Sprzyjają im czynniki genetyczne, ale ich nasilenie powodują zmiany, które zaszły w życiu człowieka w ostatnich latach: oddalenie od natury, duża ilość zanieczyszczeń, niezdrowy tryb życia. Jak rozpoznać alergię i jak z nią żyć, żeby nie odczuwać negatywnych skutków choroby?
Jakie objawy wskazują na alergię?
Alergia mogą wywołać najróżniejsze czynniki, od mleka, przez pyłki roślin, po… wodę. Do tych najczęściej spotykanych należą alergie na składniki pokarmowe (mleko, orzechy, soję), na sierść, na pyłki roślin. Charakterystyczne objawy to pojawiające się po zetknięciu z alergią opuchlizna, wysięk z nosa, kaszel, trudności z oddychaniem, osłabienie. W zależności od danej osoby oraz nasilenia alergii objawy mogą się różnić i występować w różnym stopniu. Przyczyną jest zawsze nadwrażliwość układu immunologicznego, który traktuje uczulającą substancję jako poważne zagrożenie.
Leczenie alergii – jak uniknąć nieprzyjemnych objawów uczulenia
W razie podejrzenia alergii należy skontaktować się z lekarzem alergologiem. Ten zleci testy alergiczne i dokładnie ustali czynniki drażniące. Leczenie alergii polega na unikaniu ich, jeśli to możliwe – np. przy alergii pokarmowej. Niestety, w przypadku alergii na pyłki roślin czy sierść nie zawsze jest to możliwe. W takim przypadku w leczeniu stosowany jest między innymi Zyrtec https://www.aptekagalen.pl/zyrtec-ucb-10mg-10tbl – lek, który wykazuje działanie przeciwhistaminowe, a więc blokuje odpowiednie receptory, by mózg nie traktował alergenu jako zagrożenia. Przyjęcie Zyrtecu np. w okresie pylenia danej rośliny zmniejsza przykre dolegliwości lub całkowicie je likwiduje.