Leczenie choroby Hashimoto obejmuje tak naprawdę wyłącznie monitorowanie i leczenie zastępcze odpowiednimi hormonami tarczycy. W dzisiejszych czasach najczęściej stosuje się syntetyczne hormony tarczycy lewotyroksyny.
Jak wygląda leczenie od a do z ?
Jeżeli po zdiagnozowaniu choroby tarczyca funkcjonuje prawidłowo, to pacjentom nie przepisuje się oczywiście żadnego leczenia. Lekarz zaleca z kolei przeprowadzenie systematycznych badań okresowych. Jeżeli tarczyca działa nieprawidłowo, to niezbędne jest ustalenie prawidłowej dawki lewotyroksyny. Aby ustawić odpowiednią dawkę wykonuje się badania laboratoryjne, które sprawdzają poziom TSH. Badania wykonuje się po 6-8 tygodniach i po każdej zmianie dawki. Okresowy poziom TSH przeprowadza się zazwyczaj co 12 miesięcy.
Jakie leki mogą pomóc?
Przy chorobie Hashimoto pacjenci najczęściej przyjmują tabletki. Zaleca się przyjmowanie leków rano (na czczo), przynajmniej 30 minut przed pierwszym posiłkiem. Pamiętać należy o tym, że leczenie tarczycy trwa zazwyczaj do końca życia. Poza przyjmowaniem odpowiednich tabletek niezbędne jest ograniczenie spożywania jodu. Ważną rolę odgrywa również zbilansowana dieta i systematyczna aktywność fizyczna. Dzięki wczesnemu rozpoznaniu choroby i wprowadzeniu prawidłowego leczenia, choroba nie pogarsza znacząco jakości życia. Powikłania pojawiają się wyłącznie po nierozpoznaniu choroby albo przy przerwaniu leczenia.