Jak wygląda wizyta u alergologa?

Diagnozowaniem i leczeniem chorób alergicznych zajmuje się alergolog. Jak wygląda wizyta u takiego właśnie specjalisty?

Alergolog – specjalista od alergii

Alergia może dotknąć każdego z nas, także niezależnie od wieku. Gdy pojawiają się jej symptomy, na przykład wodnisty katar, kichanie, łzawienie oczu, swędzenie skóry czy wysypki, warto odwiedzić gabinet alergologa.

Lekarz alergolog Białystok to jedna z miejscowości, gdzie można się z nim spotkać, zapewnia swoim pacjentom kompleksową pomoc przy rozpoznawaniu przyczyn alergii oraz przy jej leczeniu.

Pierwsza wizyta u alergologa

alergolog dziecięcy białystok nfz

Pierwsze spotkanie z alergologiem składa się na ogół z dwóch części, a mianowicie z wywiadu lekarskiego, a także z testów alergicznych.

W trakcie wywiadu lekarz pyta pacjenta o jego objawy, miejsce życia i pracy, styl życia. Na tej podstawie może on w przybliżeniu określić, co może być przyczyną alergii.

Jednak decydujące są tutaj testy alergiczne, które pozwalają na potwierdzenie, co powoduje reakcję uczuleniową. Testy te dzieli się na różne kategorie, w tym testy skórne, testy naskórkowe płatkowe, a także testy z krwi. Więcej dowiesz się tutaj.

Leczenie alergii u alergologa

Leczenie alergii zależne jest od alergenu wywołującego objawy. W niektórych przypadkach wystarcza unikanie problematycznego alergenu. Gdy jednak jest on powszechnie występujący, wtedy stosuje się leczenie objawowe przez leki antyhistaminowe, kortykosteroidy.

Można też przeprowadzić odczulanie, które prowadzi do obniżenia wrażliwości na alergen. Trwa ono najczęściej 3-5 lat.