Jaki objawy powinny skłonić rodzica, by odwiedzić z dzieckiem alergologa?

Dzieci są niezwykle delikatne, a wiele negatywnych czynników środowiskowych sprawia, że wiele z nich już rodzi się z rozmaitymi alergiami, którym zaradzić może jedynie dobry alergolog dziecięcy. Jakie jednak objawy powinny zwrócić uwagę rodzica, mogąc świadczyć o wystąpieniu alergii?

Alergeny wziewne a objawy u dziecka

Jednymi z najczęściej występujących typów alergii są te, które związane są z wdychaniem alergenów. Objawy często nasilają się w tym przypadku w okresie wiosenno-letnim, a dzieci mają wtedy katar z wodnistym wyciekiem z nosa i do tego kichają, często z dużą częstotliwością.

Alergie pokarmowe a trudności w rozpoznaniu przez rodzica

Alergie pokarmowe z kolei objawiają się wymiotami, biegunkami, wzdęciami i innymi zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi, które często przypisuje się zatruciom, jednak kiedy ma się pewność co do wysokiej jakości żywności, a dziecko cierpi, alergolog dziecięcy Białystok NFZ pomoże rozwiać wątpliwości co do przyczyny dolegliwości.

Alergeny kontaktowe

Powszechne też są rozmaite negatywne reakcje na alergeny kontaktowe, czyli takie, które wywołują rozmaite reakcje skórne, poczynając od drobnych, ledwo zauważalnych zmian, poprzez rozległe stany zapalne i wysypki. Chociaż alergie te są często najbardziej dla dziecka uporczywe i potrafią wywołać panikę rodzica, bardzo łatwo je zauważyć, a więc i szybko zareagować.

Dobry alergolog dziecięcy pomoże w każdym typie alergii, ale trzeba pamiętać o tym, by wizyty były regularne i dosyć częste, gdyż dziecko uczulone na jeden alergen często staje się uczulone też i na inne, dlatego badania należy robić co 6 miesięcy, a wizyty powinny być jeszcze częstsze.