Stosowanie niektórych lekarstw nie jest korzystne dla układu pokarmowego człowieka, ponieważ może dochodzić m.in. do podrażnienia błony śluzowej żołądka. Leki osłonowe na żołądek zmniejszają kwasowość soku żołądkowego, a tym samym zapobiegają podrażnieniom oraz powstawaniu nieprzyjemnego uczucia zgagi. Nie tylko jednak żołądek potrzebuje osłony, ale w niektórych sytuacjach także i jelita. Dlaczego warto, a nawet trzeba stosować leki osłonowe?
Ochrona żołądka lekami osłonowymi
Ochrona żołądka poprzez zastosowanie leków osłonowych na żołądek nazywana jest gastroprotekcją. Leki osłonowe na żołądek zalecane są przede wszystkim przy stosowaniu niektórych leków zapalnych oraz przeciwbólowych. Tego typu tabletki osłonowe na żołądek można nabyć w aptece bez recepty, jednak niezalecane jest ich dłuższe stosowanie bez nadzoru lekarza. Za czas, w którym można używać probiotyk na jelita bez konsultacji z lekarzem uznaje się okres dwóch tygodni.
Ochrona jelit probiotykami
Innym typem ochrony układu pokarmowego są probiotyki na jelita. Ich stosowanie jest zalecane przez wszystkich lekarzy w przypadku kuracji antybiotykami. Ten rodzaj lekarstw nastawiony jest na zwalczanie bakterii chorobotwórczych, ale nie są na tyle precyzyjne, aby nie zaburzać jednocześnie funkcjonowania naturalnej flory bakteryjnej jelit. Probiotyk na jelita uzupełnia florę jelitową po każdym przyjęciu antybiotyku, a ta jest bardzo ważna dla sprawnego funkcjonowania układu odpornościowego. W konsekwencji uzupełniona flora jelitowa przyczynia się do zdrowienia.