Kiedy potrzebny jest lekarz rodzinny?

Najbardziej podstawowa opieka zdrowotna przysługuje każdemu obywatelowi Polski. Nawet osoby, które nie opłacają odpowiednich składek są przyjmowane na SOR-ach. Niedługo prawdopodobnie będą również mogli otrzymać podstawową pomoc w przychodni rodzinnej. W jakich sytuacjach powinno się korzystać z podstawowej opieki zdrowotnej?

Zadbaj o swoje zdrowie

Niewątpliwie, każdy kto troszczy się o swoje zdrowie, powinien dosyć regularnie odwiedzać lekarza rodzinnego. Przychodnia rodzinna  jest bowiem miejscem, w którym uzyskuje się skierowania na wszelkie badania kontrolne. Nawet, jeśli pacjentowi nic nie dolega i czuje się on dobrze, od czasu do czasu powinien poddać się badaniu krwi czy serca. Dotyczy to przede wszystkim starszych osób, lecz młodzi również powinni zadbać o swoje zdrowie.

Skierowania do specjalistów

Warto zauważyć, że to w POZ Białystok rozpoczyna się leczenie większości schorzeń. Praktycznie do żadnego specjalisty nie można się bowiem zapisać bez skierowania z przychodni rodzinnej. Kiedy więc pojawiają się jakiekolwiek dolegliwości, należy udać się do lekarza rodzinnego. Lekarz ten po przebadaniu pacjenta stwierdza, czy konieczna jest konsultacja ze specjalistą i ewentualnie przepisuje skierowanie.