Rumianek – roślina o wielu właściwościach

Jedną z najczęściej stosowanych w przemyśle kosmetycznych i zielarskim roślin jest rumianek. Swą popularność zawdzięcza licznym właściwościom. Jak i do czego może być wykorzystywany?

Rumianek to roślina pochodząca z rejonów śródziemnomorskich, jednak obecnie dostępna jest niemal wszędzie, również w naszym kraju. Można go bez problemu spotkać rosnącego dziko na łąkach, polach czy pastwiskach. W jakich przypadkach sprawdza się najlepiej? Dzięki właściwościom przeciwbakteryjnym i przeciwzapalnym rumianek wykorzystywany jest w medycynie i ziołolecznictwie jako środek przy dolegliwościach układu pokarmowego, przede wszystkim żołądka i jelit. Wiele matek podaje go w formie herbatek swoim dzieciom, jeśli pojawia się problem kolki czy zaparcia. Bywa również niezwykle pomocny przy ząbkowaniu, z uwagi na działanie uspokajające. Ponadto lekarze często zalecają rumianek przy stanach zapalnych gardła i jamy ustnej, a także spojówek, dróg moczowych i okolic intymnych.

Na rynku kosmetycznym dostępnych jest bardzo wiele kremów, toników i innych produktów do pielęgnacji twarzy, powstałych właśnie na bazie rumianku. Świetnie sprawdza się on do stosowania na skórę, ponieważ łagodzi stany zapalne, podrażnienia, wyrównuje koloryt i odświeża. Ze względu na fakt, że nie wywołuje uczuleń, jest idealny dla alergików. Równie popularne są rumiankowe szampony do włosów, mające działanie wzmacniające, odżywcze i przeciwłupieżowe.