Na rynku jest dziś wiele suplementów diety, które reklamowane są jako sprawiające wręcz cuda. Niemniej jednak, w przeważającej części są to zwykłe oszustwa mające na celu wyciągnięcie od ludzi pieniędzy. Jak jest natomiast z popularną ostatnio tyrozyną? Czy jest to suplement, na który warto zwrócić uwagę?
Tyrozyna w ludzkim organizmie
Jak się okazuje, nie trzeba wcale dostarczać tyrozyny do organizmu, aby była ona tam obecna. Tym niemniej, nie oznacza to wcale, że nie warto jej zażywać.
Tyrozyna jest aminokwasem endogennym, czyli takim, który organizm jest w stanie sam dla siebie wyprodukować. Jednakże, często dochodzi do drobnych zaburzeń, w wyniku których w organizmie brakuje tyrozyny. Dlatego też, warto ją uzupełniać, ażeby nie dopuścić do sytuacji, w której będzie jej brakowało. Warto również zaznaczyć, że bez stwierdzonego niedoboru często również warto skorzystać z tyrozyny. Jej niewielki nadmiar może mieć korzystne działanie, a na pewno nie zaszkodzi.
Jak to działa?
Warto wyjaśnić, w jaki sposób w ogóle działa tyrozyna. Jest to aminokwas, który oddziałuje w dużym stopniu na tarczycę. Konkretnie chodzi o to, że jeśli brakuje tyrozyny to dochodzi do niedoczynności tarczycy. Jest to poważne schorzenie, które prowadzi do wystąpienia wielu dolegliwości. Przede wszystkim osoby z niedoczynnością tarczycy są często osłabione oraz mają obniżony nastrój.
Łatwo więc wywnioskować, że dzięki tyrozynie można sobie nieco poprawić samopoczucie. Wszystko za sprawą dopaminy, której synteza jest kontrolowana w pośredni sposób właśnie przez tyrozynę. Dopamina to jeden z kilku hormonów należących do grupy katecholamin. Są to hormony, które między innymi wpływają na nastrój.
Ponadto, katecholaminy również pobudzają organizm. Dzięki nim ludzie są bardziej energiczni, mają więcej siły oraz ogólnie więcej chęci aby działać. Między innymi dlatego tyrozyna jest tak pomocna sportowcom. Sprawia ona, że chce im się więcej trenować, dzięki czemu ostatecznie uzyskują zdecydowanie lepsze wyniki na zawodach.