Zatkane zatoki nosowe to jedna z najmniej przyjemnych dolegliwości. W skutecznym zwalczaniu tej przypadłości pomagają najpowszechniejsze i najlepiej znane środki przeciwbólowe i leki na zatoki.
Jakie są najczęstsze objawy zapalenia zatok?
Objawy zapalenia zatok nie zawsze są oczywiste i łatwe do stwierdzenia. Należą do nich bóle w okolicach nosa, wzmagające się przy pochylaniu. Występują też w określonych porach dnia – najczęściej przed południem. Towarzyszy im katar, wodnista wydzielina oraz inne symptomy:
- gorączka,
- kaszel połączony z chrypką,
- brak apetytu oraz złe samopoczucie.
Ostry ból zatok może być spowodowany przez reakcje alergiczne. Przyczyną mogą być też bakterie, które wywołując stan zapalny. W przypadku stwierdzenia bardzo ostrego zapalenia zatok, lekarz może przepisać leki na zatoki, które złagodzą ból i stan zapalny. Jednak najczęściej wystarczy zwykły lek bez recepty.
Jak można skutecznie leczyć zatoki?
Ważną rzeczą przy leczeniu stanów zapalnych jest zadbanie o nawodnienie organizmu. Jeżeli ma miejsce gorączka, to ciało w szybkim tempie traci wodę, dlatego trzeba ją uzupełniać. Warto zadbać o prawidłowe nawilżenie błony śluzowej nosa, a dodatkowo można go przepłukać za pomocą izotonika. Bez recepty dostępny jest lek na zatoki z https://www.aptekagalen.pl/leki-i-preparaty-na-zatoki. Może to być dowolny lek z ibuprofenem lub inny lek przeciwzapalny.
Jakie działanie mają lek na zatoki?
Wybierając jeden z dostępnych leków, warto znać jego podstawowe działanie. Niektóre preparaty rozrzedzają wydzielinę, natomiast inne mają działanie przeciwgorączkowe i antyzapalne. Przed użyciem leku zawsze warto przeczytać dokładnie ulotkę.