Dobroczynny wpływ ziół na zdrowie i urodę odkryto wieki temu. Niestety, ciągły postęp technologiczny i rozwój medycyny sprawił, że odeszły one w zapomnienie. Ich miejsce zajęły suplementy diety oraz medykamenty produkowane przez koncerny farmaceutyczne. Jednak w ostatnich latach zainteresowanie ziołami znacznie wzrosło. Można to złożyć na karb rosnącej liczby miłośników medycyny naturalnej.
Zioła lecznicze w chorobach układu krążenia
Wiele ziół leczniczych ma bardzo dobry wpływ na układ krążenia. Wypijane regularnie napary z suszu roślinnego pomagają wyrównać ciśnienie tętnicze krwi. Co więcej, niektóre z tych magicznych roślin pomagają w walce z cholesterolem – nie tylko redukują jego poziom, ale także zapobiegają nadmiernemu osadzaniu się blaszek miażdżycowych w naczyniach krwionośnych.
Zioła w leczeniu chorób skóry
Nie od dziś wiadomo, że okłady z ziół pomagają goić rany. Z tego powodu osobom borykającym się z trądzikiem zaleca się wykonywanie maseczek ziołowych, które przyspieszają gojenie się ran na skórze twarzy. Maseczka z prozdrowotnych roślin ma także właściwości nawilżające oraz kojące dla skóry. Nie tylko dla twarzy odpowiednio dobrana mieszanka ziół może mieć zbawienne skutki; w przypadku przewlekłych chorób skóry, takich jak jej atopowe zapalenie lub łupież pstry – specjaliści od ziołolecznictwa zalecają kąpiele z dodatkiem ziół leczniczych.
Zioła na układ nerwowy
Niektóre ze znanych ziół mają dobry wpływ na układ na nerwowy człowieka. Działają uspokajająco i odprężająco – przykładem tutaj może być znana wszystkim melisa. Pomagają również w zasypianiu, dlatego osobom cierpiący na chroniczną bezsenność zaleca się wypicie szklanki naparu z ziół przed snem. Dla wielu osób zioła lecznicze (https://evita.sklep.pl/pl/c/Ziola/2222934) są alternatywą dla środków nasennych – nie uzależniają, nie powodują uczucia otępienia, po ich zastosowaniu nie ma przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów mechanicznych (w przypadku większości środków nasennych nie można kierować samochodem przez 24 godziny od ich zażycia, ponieważ wpływają one na pogorszenie się koncentracji).