Witaminy dla kobiet w ciąży – jakie witaminy powinny suplementować ciężarne?

Ciąża z jednej strony jest okresem podniecenia i oczekiwania na potomstwo, ale z drugiej strony jest również czasem znacznie zwiększonego zapotrzebowania na różnego rodzaju składniki odżywcze. Kobieta będąc w ciąży powinna pamiętać o zapewnieniu niezbędnych składników budulcowych oraz zapewnieniu właściwej ilości energii. Bardzo ważne jest również zadbanie o mikroelementy oraz witaminy. Sprawdźmy jakie witaminy dla kobiet w ciąży są niezbędne.

Rola składników i witamin

Zarówno niedobór jak i nadmiar nie jest korzystny dla zdrowia kobiety. Może to przyczynić się do nieprawidłowego rozwoju dziecka jak i również zaważyć na zdrowiu kobiety. Dlatego ważne jest, aby przyjmować suplementy gwarantujące odpowiednie witaminy dla ciężarnych. Suplementacja jest konieczna, ponieważ najlepsza nawet dieta nie gwarantuje w tym okresie wszystkich niezbędnych mikroelementów.

witaminy dla kobiet w ciąży

W literaturze fachowej znajdziemy sześć składników, które mają kluczowe znacznie dla organizmu kobiety w ciąży, oraz wpływ na przebieg ciąży i zdrowia płodu. Oto one: kwas foliowy,  wielonienasycone kwasy tłuszczowe,  żelazo,  jod, witamina D3 i magnez.

Suplementując witaminy i inne składniki powinniśmy zwrócić uwagę czy substancje nie występują również w innych suplementach lub lekach. Jest to ważne, ponieważ nadmierna ilość jest tak samo niedobra jak niedobór. Będąc w ciąży suplementację diety zawsze powinno się konsultować z lekarzem. Zanim sięgniemy po konkretne preparaty powinno się sprawdzić dokładnie dawkowanie oraz co bardzo ważne potencjalne przeciwwskazania.

Zadbajmy o odpowiednią ilość witamin i minerałów dla naszego organizmu. Wszelkie suplementy dla kobiet w ciąży można znaleźć np. na byhealth.pl.