Zbawienne działanie senesu i skutki uboczne jego nadmiaru

Senes jest bardzo dobrze znaną rośliną zważywszy na jej przeczyszczające właściwości. Osoby borykające się z zaparciami wspomagają się naparami z liści senesu lub sięgają po tabletki go zawierające. Tego typu działania jak najbardziej przynoszą pozytywne efekty, ale trzeba pamiętać o tym, że nie można sięgać po senes bezustannie. Kuracja tym ziołem nie powinna trwać dłużej niż kilka dni, gdyż można uzyskać efekt odwrotny do zamierzonego.

Zbawienne działanie senesu i skutki uboczne jego nadmiaru

Senes liść to cenne zioło, które zawiera związki stymulujące ruchy perystaltyczne jelit i w efekcie pobudza skurcze jelita oraz przyśpiesza pasaż zbędnych produktów przemiany materii. Po herbatki i tabletki z senesu sięga się zatem w celu ułatwienia wypróżnienia, ale nie tylko. Senes jest stosowany także w celu oczyszczenia jelit przed różnymi zabiegami i operacjami. Oczywiście nie należy traktować liści senesu jako jakiś cudowny medykament na problemy z układem pokarmowym.

Nie jest to także żadne remedium na otyłość. Jeśli ktoś nie ma chronicznych zaparć, to nie powinien sięgać po senes w celu pozbycia się nadprogramowych kilogramów. Długotrwałe przyjmowanie tej rośliny może wręcz pogorszyć objawy zaparcia i dodatkowo osłabić perystaltykę jelit.

Należy pamiętać o tym, że pomimo tego, że senes jest czymś naturalnym, to jednak zawarte w nim związki aktywne działają silnie drażniąco na układ pokarmowy. Nadmierne ich stężenie w organizmie wywołuje biegunkę i może dojść nawet do zaburzenia pracy serca czy mięśni.