Wątroba to największy narząd miąższowy ludzkiego organizmu. Pełni ona wiele ważnych dla życia człowieka funkcji (m.in. oczyszczanie krwi, produkcja cholesterolu, produkcja czynników krzepnięcia krwi), dlatego dbałość o nią powinna należeć do obowiązków każdego z nas.
Wiele znanych od lat ziół ma korzystny wpływ na działanie wątroby. Jednak spośród setek preparatów wybranych zostało kilka. Ich działanie zostało potwierdzone naukowo, w związku z czym aktualnie stosowane są jako składnik suplementów diety wspomagających działanie wątroby.
DODAJ SMAKU SWOJEJ SAŁATCE
Niesłabnącą od wielu lat popularnością cieszy się ostropest plamisty. Jego główne działanie polega na stabilizowaniu hepatocytu, czyli komórki budującej wątrobę. Dzięki ochronnemu działaniu komórka nie jest atakowana przez trujące substancje, co znacząco zwiększa jej aktywność. Nie mniejsze znaczenie ma hamowanie przez ostropest syntezy leukotrienów będących czynnikami wspomagającymi proces zapalny.
Za prozdrowotny mechanizm odpowiedzialna jest zawarta w ostropeście sylimaryna. Substancję tę można przyjmować zarówno poprzez stosowanie aptecznych preparatów, jak i dodawanie ziaren ostropestu do przygotowywanych dań.
Mniej popularne zioła na wątrobę w natarciu
Mniszek lekarski, czyli popularny mlecz to roślina niedoceniania. Jego wyciąg świetnie wspomaga pracę wątroby. Żółciopędne i żółciotwórcze działanie wykorzystywane może być ponadto w problemach trawiennych (żółć emulguje tłuszcze przed procesem trawienia).
Na problemy z pęcherzykiem żółciowym polecany jest wyciąg z dziurawca. Roślina ta działa rozkurczająco, dzięki czemu uniemożliwia wytwarzanie kamieni żółciowych odpowiedzialnych za napady tzw. kolki żółciowej.