Trawienie to wieloetapowy proces prowadzący do wchłonięcia witamin i innych substancji odżywczych zawartych w pokarmie. Zależny jest on wytwarzanych w organizmie soków trawiennych zawierających m.in lipazy, amylazy oraz proteazy (są to enzymy trawienne odpowiedzialne za trawienie różnych grup produktów energetycznych).
ROZREGULOWANE TRAWIENIE TO ZMARTWIENIE?
Problemy z układem pokarmowym mogą przyjąć różnego typu postać. Do najczęściej zgłaszanych dolegliwości należą jednak zaparcia, wzdęcia oraz biegunki i wymioty.
Wzdęcia i zaparcia to nic innego jak objaw zwolnionej perystaltyki jelit oraz nadmiernego gromadzenia gazów. Schorzenia te związane są m.in z siedzącym trybem życia oraz małą ilością błonnika w diecie. Sposobem z domowej apteczki, który pomoże w ich zwalczaniu jest wprowadzenie do codziennego jadłospisu naparów z kopru (działanie wiatropędne, pobudzanie perystaltyki jelit) i rumianku (działanie rozkurczające). Dodanie do sałatek kminu również pozytywnie wpłynie na proces oddawania wiatrów i stolca.
LUŹNY STOLEC
W zbyt dużej ilości wypróżnień pomoże herbatka na bazie mięty pieprzowej. Mięta działa nie tylko przeciwbiegunkowo, ale również uspokajająco. Regularne picie naparu miętowego doprowadzi do równowagi w cewie pokarmowej. Podobne działanie przypisać można również dalekiej krewnej mięty, czyli melisie.
Zioła na trawienie to jednak nie tylko typowe rośliny zielne. Kora dębu, czy kasztanowiec jako składniki ziół regulujących trawienie również są szeroko stosowane przez fanów medycyny niekonwencjonalnej. Wymienione wyżej substancje, warto stosować w przypadku biegunki.
Należy pamiętać, że jedynie regularne stosowanie naparów ziołowych (lub ich odpowiednika w formie kapsułki) zapewni efekty terapeutyczne.