Prawoślaz lekarski

Chyba każdy z nas doskonale kojarzy prawoślaz, który jest niezwykle popularną rośliną, często też używaną w medycynie tradycyjnej i to od starożytności. Jak wskazują różnego typu dane, dobroczynne właściwości prawoślazu wychwalał podobno już nawet Hipokrates.

Dobroczynny prawoślaz

Prawoślaz to taka roślina, którą możemy wykorzystywać w całości. w medycynie czy nawet kulinariach zastosowanie mają zarówno liście prawoślazu, jak i jego kwiaty, a nawet korzeń. Zwykle najbardziej kojarzony jest u nas syrop prawoślazowy, który wykazuje bardzo dobre działanie. Co więcej syrop ten może być podawany nawet dzieciom, a najbardziej zapaleni maniacy kuchennych rewolucji doskonale wiedzą, że taki syrop z powodzeniem można przygotować we własnej kuchni.

Niezastąpiony prawoślaz lekarski

Prawoślaz lekarski to roślina zielona, która pochodzi z obszaru basenu Morza Śródziemnego. W Polsce gatunek ten spotykany jest na plantacjach, gdzie można podziwiać jego piękne kwiaty, które kwitną od lipca do sierpnia. W wybranych regionach spotykany jest także na łąkach, murawach a nawet w rowach. To specyficzna roślina, która może osiągać nawet do 1,5 m wysokości. Bardzo ciekawe są też liście prawoślazu, które to pokryte są włochatymi wypustkami i mogą mieć nawet około 10 cm długości. Co ciekawe liście swoim kształtem przypominają serce. Na uwagę zasługują też blado-różowe kwiaty prawoślazu, które zlokalizowane są na wierzchołkach łodyg oraz zagłębieniach liści, z kolei korzeń prawoślazu ma około 3 cm średnicy.